Linkovie-Učenje (e-Learning) e-Learning u Srbiji

 

 

U Srbiji, kao i njenom okruženju (bivše republike SFRJ), u tradicionalnim oblicima obrazovanja koristio se neki od medija (govor, štampani tekst, grafički materijali...) kao i tehnologija (npr. štampa). Najčešće je zastupljeno izvođenje nastave u učionici, za šta se od medija uglavnom koristi govor i tekst.

Upotreba ICT-a u nastavi, uglavnom se svodila na pojedinačne i međusobno nezavisne projekte. Ova situacija se poslednjih godina menja, pre svega zato što se obrazovne ustanove sve više opremaju za upotrebu ICT-a, a uslovi za funkcionisanje Internet-a u Srbiji su sve bolji. Ipak, kako smo već napomenuli, uvođenje e-learning-a je složen proces i nije dovoljno samo uložiti novac i opremiti se i očekivati da će se sve ostalo već "desiti samo po sebi".

Ozbiljnim projektima e-learning-a nedostaje snažna institucionalna podrška u administracijsko-organizacionom i financijskom smislu. Nedostaju sistemske spoznaje o mogućnostima poboljšanja koje upotreba tehnologije može doneti procesu učenja i poučavanja. Potrebno je osigurati uslove za sistemsko uvođenje informacionih tehnologija u organizaciju nastave.

Kako smo imali priliku da u slučaju e-poslovanja uočimo kvalitativne pomake kada je državna e-uprava Srbije u pitanju, treba očekivati da će se u skoroj budućnosti omogućiti uslovi navedeni u prethodnom pasusu, kako bi e-obrazovanje u Srbiji dobilo "sistemski zamah" i prešlo sa stadijuma pojedinačnih visokoškolskih projekata na potreban viši nivo organizovanja.

Uvođenje e-learninga podrazumeva ostvarivanje nekoliko osnovnih pretpostavki: organizaciju sistema podrške, edukaciju osoblja, nastavnog kadra, osoblja za podršku (tehnička podrška) i stratešku opredeljenost ustanove prema uvođenju informacionih tehnologija u rad ustanove, uključujući i strateški plan za uvođenje tehnologije u nastavu.

Sve veći broj ustanova razmišlja o primeni učenja na daljinu. Ima i onih koje su bar jednom pokušale sa takvim projektima. Courseware alati su i zamišljeni i napravljeni da pomognu u ostvarenju tog cilja. Na taj način bi se unapredio i olakšao obrazovni proces i profesorima i studentima. Da bi omogućile i olakšale korišćenje određene tehnologije, ustanove moraju obezbediti različite oblike podrške polaznicima: online prijave i upis za udaljene polaznike, tehničku podršku, savetodavnu pomoć pri izboru programa, pomoć u svladavanju sadržaja, pomoć pri organizaciji učenja, dostupnost literature i druge oblike podrške.

 

 

 
  © Lugram 2008.