Linkovie-PoslovanjeOblasti primenee-Banking

 

 

e-Banking

E-BANKING je način obavljanja poslova sa bankom (najčešće platnog prometa) koji klijentu omogućava brzu i bezbednu elektronsku obradu transakcija bez dolaska u prostorije Banke i bez ograničenja radnim vremenom Banke.

Treba napraviti razliku izmedju elektronskog bankarstva i Internet bankarstva. Osnovna razlika je u načinu pristupa i alatima koji se koriste za pristup računima kod određene banke. (elektronsko bankarstvo - neophodna je instalirana aplikacija / program dok Internet bankarstvo podrazumeva rad preko browsera)

Postoje decentralizovani ili centralizovani organizacioni pristupi razvoju elektronskog bankarstva - jedna ili posebne platforme za pravna i fizička lica. Dosadašnjeg iskustva govore u prilog tome da je prevagnula ocena da je centralizovani sistem bolji i da je u organizacionom i tehničkom smislu efikasnija jedinstvena tehnička platforma.

Korisni efekti elektronskog bankarstva ogledaju se, pre svega, u smanjenju troškova i kod banke i kod klijenta. Primena elektronskog bankarstva omogućava i da se uspostavi efikasnija organizacija u samim bankama, a istovremeno pružaju usluge većem broju klijenata, transakcije obavljaju iz klijentove kancelarije, od kuće ili preko bankomata, uz istovremeno smanjenje mogućnosti za greške u podacima, jer se oni samo jednom unose u sistem i kao takvi koriste u svim transakcijama.

bankomati

Pre uvođenja elektronskog bankarstva, u bankama se u pogledu organizacije i tehnologije rada sve mnogo sporije menjalo. Sada se novi servisi i zahtevi za posebnim obradama podataka stalno pojavljaju, jer postoje tehničke mogućnosti da se ostvare. Trenutno u domaćim bankama servis kao što je International Cash Management omogućava pravnim licima koja imaju ćerke firme u inostranstvu da iz jednog centra upravljaju sredstvima na svim računima.

U upotrebi je i sistem poslovne inteligencije, pri čemu nije reč samo o softveru, već o infrastrukturi koja omogućuje da se podaci iz postojećih baza podataka, primenom posebnih programa, metoda i alata transformišu i unose u zasebne baze podataka. Iz ovih baza mogu da se generišu informacije do kojih se, inače, ne može doći korišćenjem postojećih baza podataka. Sistemi poslovne inteligencije su orijentisani na analizu podataka, otkrivanje uzroka i veza i davanje izveštaja prema posebnim zahtevima rukovodilaca. Ovi sistemi su se posebno pokazali korisni u poslovima odobravanja kredita. Jedan od primera primene projekta poslovne inteligencije je kreirala kompanija «Pexim».

Najnoviji trendovi na finansijskom tržištu sugerišu da se u svetu odvija proces udruživanja banaka na globalnom nivou, koji efikasno podržavaju najsavremenije informaciono komunikacione tehnologije i u kojima banke prepoznaju jednu od ključnih mogućnosti za smanjivanje troškova poslovanja i rast konkurentnosti.

 

 

 
  © Lugram 2008.